17. 4. 2025 Na plný plyn

TISKOVÁ ZPRÁVA
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň                                    
 
17. 4.  2025
 

Z pomyslné nuly na sto během jednoho týdne!
Se slunečným a teplým počasím vzrostl počet přijatých zvířecích pacientů, případů, zásahů a výjezdů na několik desítek za den. A to ještě není vrchol sezóny a už řešíme každý den kolem 20 – 30 případů zvířecích pacientů.
 
Výborná pohotová a profesionální akce.

Když šla v pondělí 14. 4. 2025 kolegyně Gábina Křížová jako obvykle zkontrolovat vodní ptáky na řece Mži pod Lochotínskou lávkou v Plzni na Roudné, tak kromě Trenéra s krčním límcem B110 si všimla i loňského neokroužkovaného labutího mláděte s rybářským háčkem zaseknutým v zobáku. Na takové zjištění už musíte mít sakra vytrénované oko a smutnou pravdou zůstává, že kdyby si Gábina onoho konce ramínka rybářského háčku nevšimla, to šedé mládě to stálo život! V zobáku zaseknutý háček byl nakonec ten nejmenší problém, ale na něm navázaný čtyřmetrový rybářský vlasec vedl labuti až do žaludku, kde se na něm zachytávala potrava a ucpávala labuti jícen.
 
 
 
 
Proto Gábina za pomoci velice ochotných mladých cizojazyčně hovořících návštěvníků lokality labuť odchytila a podržela, sama po kolena v mokrém oblečení, až do mého příjezdu. Společně jsme pak labuť na místě ošetřili, okroužkovali a vrátili zpět k ostatním na vodní hladinu.        
 
 
 
 
Legální těžba v lese po celý rok je prostě problém!
Je to bohužel stále legální a kdybyste se snažili, já nevím jak, tak škodám napáchaným těžbou dřeva v lesích zejména na ptactvu, zvěři a přirozené funkci lesa v měsíci dubnu a květnu prostě nezabráníte!
 
Důkazem toho byl i výjezd ve středu 16. 4. 2025 k nalezenému zhruba 3 až 5 dní vylíhlému mláděti kalouse ušatého na čerstvé pasece v lese pod Radyní u Losiné.
 
Malé mládě v prachovém opeření našla přímo na lesní pěšině paní z nedaleké zástavby, která si vyšla na svou pravidelnou kondiční vycházku.
 
 
 
Po příjezdu na lokalitu jsme vedle pečlivě označeného místa nálezu kalouse, našli další dva jeho mladší sourozence. Ti bohužel pád hnízda z koruny osamocené borovice již nepřežili. Plánovaná legální probírka vzrostlých stromů zde odkryla prostor větru natolik, že původně dobře ukryté a stabilní hnízdo s mladými kalousy neodolalo náporu větru a spadlo.
 
Díky nálezu mláděte krátce po pádu hnízda a duchapřítomnosti nálezkyně, se nám podařilo mládě vrátit zpět do koruny sousední borovice do námi na místě zhotoveného náhradního hnízda. S touto metodou záchrany mláďat máme dobré zkušenosti a již několikrát jsme ji použili zejména tam, kde mladí kalousi propadnou z korun stromů na zem frekventovaného lesa či příměstského parku a nemají možnost se pro chybějící podrost a nižší patra dřevin sami vrátit zpět.
     
Svůj třetí výstup do korun stromů v životě měl dnes Zbyněk Šlais, který náhradní hnízdo na borovici vynesl, osadil a mladého kalouse vrátil zpět rodičům.
 
 
 
 
 
To samé se opakovalo i s dalším na zemi nalezeném mládětem druhý den 17.4. 2025. Tentokrát ho na hnízdo k tomu z předešlého dne vynesl kolega a profesionální lezec Josef Boháč.
 
 
 
 
Tři housata husy velké nalezené v jeden den ve Zbůchu a Líních.
Co a proč se přesně stalo na potoce mezi Zbůchem a Líněmi nevíme, ale výsledkem jsou celkem tři malá (čerstvě vylíhnutá) housata, nalezená ve středu 16. 4. 2025. Dvě se sama potulovala po zahrádkářské kolonii u koupaliště v Líních a jedno našli bez rodiny nedaleko vodojemu ve Zbůchu. Všechna tři housata řešíme a pravděpodobně poputují do jiné chovné skupiny sourozenců svého druhu.
 
 
 
 
Poprvé po 33 letech fungování bylo zajištění dvou mláďat zajíce polního opodstatněné.
V úterý 15. 4. 2025 přijímám oznámení o nálezu autem sražené dospělé samice zajíce polního na komunikaci ulice U Prazdroje a dvou malých mláďat pohybujících se po chodníku naproti HORNBACHU. Poprvé v životě jsem po příjezdu na lokalitu viděl skutečně přejetou samici (matku) a dvě dehydrovaná a vyhladovělá mláďata, která ji hledala. Možná to bylo i tím, že případ nahlásila a řešila mladá žena, která se věnuje myslivosti a věděla, co a jak má udělat, aniž by zbytečně pochybila.
 
 
 
 
 
 
Mýval jí zničil střechu, oprava si vyžádala přes 100 000 Kč!
Mýval severní do nedávna pro naši přírodu neznámý druh severoamerické šelmy patřící do skupiny medvídkovitých. Dnes i u nás celorepublikově rozšířený problémový druh, který do naší přírody rozhodně nepatří! Své o tom ví i majitelka nemovitosti v Horním Liblíně, které se mýval severní nastěhoval pod střechu rodinného domu.
 
 
 
A mnoho dalších případů jsme řešili během tohoto týdne. …..
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

E-mail